Soğuk Havada Arabasını Çalıştıracak Olanlar Dikkat

Beklenen kar yağışı geldi ve araç sahipleri şimdiden ufakta olsa tedbirler almaya başladı. Kar yağışıyla birlikte eksi dereceleri gören havalarda bazı araç arızalarıyla karşılaşmanız mümkün. Alınacak birkaç ufak önlem ile bu duruma engel olabilirsiniz.

Şimdi sizlerle önemli tüyolar paylaşacağız.

Kış lastiklerinizi kullanın : Yeni kanuna göre kış lastiklerini kullanmayalara ceza kesiliyor fakat cezadan daha önemli olan şey ise sizin ve trafiktekilerin can sağlığıdır. Bu yüzden ilk önce kış lastiklerinizi hemen kullanmaya başlayın.
Kışlık Bakımınızı yaptırın: Herşeyden önce yıllık rutin olarak yapılması gereken kışlık bakımların mutlaka yaptırılması gerekiyor.
• Motor suyuna antifiriz ekleyin : Motor soğutma suyunun içerisine eksi 40 dereceye kadar dayanıklılığı sağlayan antifiriz eklenmelidir.
Yağ Bakımınızı Yaptırın : Yine motorun yağ bakımı için fren, direksiyon, şanzıman ve diferansiyelin kontrolünü mutlaka yaptırın. Akışkanlık oranı daha yüksek olan sentetik yağı kullanmanız sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.
Akü bakımı : Eğer sabah aracınızı çalıştırdığınızda bir süprizle karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka akülerdeki asit oranını kontrol ettirin.
Arabayı “Vurdurarak” çalıştırmayın : Rölantide giden araca gaz vermek araca ciddi zararlar verebilir bunun göz önünde bulundurulması gerekir.
Yakıt deposunu dolu tutun: Benzin ve mazot fiyatları çok yüksek olduğu için bu durum kesenizi biraz etkileyebilir fakat yarıya kadar da olsa dolu bir deponun borularında donma riski daha düşüktür.
Buz önleyici katık ekleyin : Yakıt sistemi borularında bulunan nemin don yapmaması için depoya ayda bir kez buzlanma önleyici katık eklenmelidir.
Motor yağı ve yağ fitresi bakımı : Normal olan süre 5-10 bin km arasında değiştirilmesidir.
Gün içerisinde en azından bir defa çalıştırın. Ve 10 dakika rolantide çalışmasını bekleyin.

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git