SUV, Hatchback, Sedan, Crossover Araç Tiplerinin Farkları

Mercedes Benz Sedan Otomobil

Mercedes Benz Sedan Otomobil

Ülkemizde hemen herkesin arabalar konusunda bilgisi olsa da teknik düzeyde bilgi birikiminden söz etmek maalesef pekte mümkün değil. Genel itibariyle tecrübelere dayanan bilgi birikimimizi bir adım öteye taşıyabilmek adına teknik olguları da öğrenmekte fayda var.

Otomobil sektöründe özellikle araç tipleri konusunda bir anlam karmaşasından söz edebiliyoruz. sedan ve hatchback araçlar anlam itibariyle en fazla bilinen otomobiller. Sedan araçlara şöyle bir tanım yapmak gerekirse binek otomobillerde 4 veya daha fazla oturma koltuğuna sahip olan, 2 ya da 4 kapılı olabilen ve en az 4 penceresi bulunan araçlardı. Aracın arka kısmında bagaj uzantısı bulunur.

Hatchback araçlar ise sedan otomobillerden ayrılan en temel özellik olarak aracın arka kısmının tavandan itibaren düz şekilde aşağıya doğru iniyor olmasıdır. Yani dışarıdan bakıldığında bir bagaj çıkıntısı göze çarpmaz. 3 ya da 5 kapılı olan hatchback araçlarda bagaj kapısı komple açılabilmektedir.

Hatchback Otomobil Ford Focus

Hatchback Otomobil Ford Focus

SUV segmenti ise kelime anlamıyla spor amaçlı taşıt olarak kullanılan bir kelimedir fakat SUV segmentinin üyelerine baktığınızda pekte sportif bir sürüşten söz etmek mümkün değildir. Arazi aracı olarak kabul edine bu segment performans olarak güçlü, gövde bakımından da son derece heybetli araçlardan oluşmaktadır. Zorlu arazi koşullarında araçtan tam performans alabilmek adına aracın yerden yüksekliği arttırılmış ve bu sayede görüntü itibariyle de prestijli bir sonuç elde edilmiş durumda.

Range Rover SUV Segmenti Araç

Range Rover SUV Segmenti Araç

Gelelim insanların en fazla kafasını karıştıran tanıma. Eskiden ortalıkta olmayan, son dönemde otomobil üreticilerinin piyasaya soktuğu bir tabir olan crossover, şu sıralar SUV segmenti otomobillerle karıştırılmaya devam ediyor. Görüntü itibariyle SUV segmenti araçlara benzeyen crossover otomobillerde temel fark şaseden kaynaklanıyor. Crossover otomobillerin şasesi binek otomobillerde kullanılan şasedir fakat arazi ortamında kullanıma müsait hale getirebilmek adına aracın yerden yüksekliği arttırılmıştır. Fakat bu noktada SUV segmenti otomobillerde gördüğümüz güçlü motorları ya da arazi koşullarıyla tam manasıyla baş edebilecek bir yapıdan söz etmek pekte mümkün değildir. SUV segmenti araçların şasesi ise küçük kamyonetlerde kullanılabilecek tarzda şase ile üretilmektedir. Ayrıca crossover araçlarım yüksekliği arttırıldığı için aracın denge merkezi problemi yaşamaması adına sert süspansiyonlar kullanılmakta ve bu durumda dalgalı asfalt yolda aracın performansını önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca çevir hareketler yapmakta crossover otomobillerde hem zordur hem de devrilme riskini fazlasıyla arttırmaktadır. SUV segmenti ise bu saydığımız sıkıntılarla karşılaşma olasılığınız pek yoktur diyebiliriz.

Crossover Segmenti Opel Mokka

Crossover Segmenti Opel Mokka

Bir önceki yazımız olan 2017 Skoda Yeti Güncel Fiyat Listesi başlıklı makalemizde 2017 Skoda yeti, Güncel Araç Kampanyaları ve Güncel Skoda Kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

SUV, Hatchback, Sedan, Crossover Araç Tiplerinin Farkları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Daniyalyaroglu dedi ki:

    4 teker 4 koltuklu normal otomobil lerde arac sinifi m1 yazarsa(9 kisi tasir)kasko ve trf sig.priminde artis olurmu,,bu bir hatamidir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git