SUV ve Crossover Araçların Farkı Nedir

Full-Size SUV Segmenti Otomobil Lincoln Navigator

Full-Size SUV Segmenti Otomobil Lincoln Navigator

Otomobil sektörünün son dönemdeki gözdesi kuşkusuz Crossover segmenti araçlar. Crossover son dönemde kullanılmaya başlanan, önceleri ortalıkta dahi göremeyeceğiniz yani yeni ortaya atılmış bir kavram. Kavramın yeni ortaya çıkmış olması, tam manasıyla bilinememesi ve Crossover segmentinde kabul edilen otomobillerin SUV segmenti olarak bilinen araçlara fazlasıyla benziyor olması SUV ile Crossover araçların birbirleriyle karıştırılmasını da beraberinde getiriyor.

Hyundai ix35 Crossover Segmenti

Hyundai ix35 Crossover Segmenti

Crossover araçlarla SUV segmenti otomobiller arasındaki temel fark şaseden kaynaklanıyor. SUV araçlar küçük kamyonet şaseleri kullanılarak tasarlanıyor ve aynı zamanda Station Wagon diye tabir edilen cinste otomobiller. Yani geniş bir bagaj hacmine sahipler. Crossover araçlar ise binek otomobil şasesi üzerine yerleştiriliyor. Yani temek fark şaseden kaynaklanıyor.

Crossover Nissab Qashqai

Crossover Nissab Qashqai

Bir diğer önemli fark ise Crossover araçların genel itibariyle 2×4 olarak tasarlanması. SUV segmenti araçlarda olmazsa olmazlardan birisi haline gelen 4×4, Crossover otomobillerde çoğunluklar bulunmuyor. Bulunsa dahi SUV araçlarda olan arazi vitesini Crossover’larda maalesef ki çok fazla göremiyoruz. Buda her iki segment arasında önemli bir farklılık olarak göze çarpıyor.

Bunun yanı sıra SUV segmenti araçların iç hacmi, yerden yüksekliği, motor gücü ki bu noktada genellikle 3000 üstü motorlardan söz ediyoruz ve yakıt tüketimi çok daha fazla oluyor. Crossover’larda ise yerden binek araçlara nazaran biraz daha fazla yükseltilen araç, bir SUV segmenti otomobil kadar heybetli de görünmüyor.

2015 Jeep Grand Cherokee Suv Segmenti

2015 Jeep Grand Cherokee Suv Segmenti

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git