Tesla Otomobilleri Hakkında Kısa Bilgi

Elon Musk Tesla’yı tanıtıyor

Nikola Tesla başta alternatif elektrik akımı üzerine yaptığı çalışmalarla fizik ve mühendislik alanlarında yaşadığı dönemden itibaren modern dünyanın en yenilikçi bilim insanlarından biridir. İleri görüşlü bir bilim insanı olan Tesla elektrik akımının standartlarını belirleyerek, günümüz dünyasına çok değerli bir miras bırakmıştır.

Tesla Otomobil Fabrikası

Adını artık sık duymaya başladığımız bir mucit Elon Musk’ın geliştirdiği ve adını bu büyük bilim insanından alan elektrikli otomobil markası Tesla hakkında sizler için biraz bilgi derlemeye çalıştık.

Dünyanın en önde gelen mucitlerinden biri sayılan Elon Musk, kurduğu SpaceX ve Tesla’nın başarılarıyla adından çokça söz ettirmeyi başarmış durumda. Tesla’nın geçirdiği süreçleri kısa bir belgeselden izlemek isterseniz aşağıdaki youtube linkinden ulaşabilirsiniz.

SpaceX firması uzay-havacılık, Tesla ise otomotiv sektörüne getirdiği yeniliklerle tanınıyor. Biz yazımızda otomotiv sektöründe yeni bir çağ açma hedefinde olan Tesla’dan bahsetmeye çalışacağız. Elektronik ödeme sistemi Paypal’dan iyi paralar kazanan Musk, 2004 yılında da bir kaç mühendisle beraber Tesla Motors’u kurdu. Tesla Motors’u, 6.3 milyon dolar sermaye ile hayata geçiren Musk ilk üretimlerini California’da eskiden Chevrolet bayisi olan bir garajda gerçekleştirdi.

Tesla elektrikli bir motorla yüksek performansı biraraya getirebildi

Aslında günümüzde de hala devam eden yaygın kanı elektriğin bir otomobil için gerekli enerji ve performansı sağlayamayacağı yönündedir. Hatta bu alanda yapılan çalışmalarda ortaya çıkan prototipler de küçük, konforsuz ve sürekli şarj ihtiyacı olan modeller olarak kalmıştır.

Fakat Tesla Motors Elon Musk’ın mucit ve vizyoner yapısı ile bilimin birleşmesiyle bu yaygın kanıyı kısa sürede değiştireceğe benziyor. Elektrikli ve yüksek performanslı otomobiller üretme hedefiyle yola çıkan Tesla ekibinin eserleri de bunun kanıtı. Bu arada Musk Tesla firmasının sahibi değil büyük yatırımcılarından biri ve CEO’sudur.

Tesla, bugünki marka değeri gözönüne alındığında piyasanın en eskilerinden olan Mitsubishi, Suzuki, Fiat ve Isuzu firmalarını geçmiş durumda.

Tesla-Roadster

Firmanın otomobil dünyasındaki serüvenine geçecek olursak, Tesla büyük ses getiren ilk modeli olan Roadster’ı 2006 yılında sınırlı sayıda üretmeye başladı. Üretimi üç yıl devam eden Roadster’den 2500 adet üretildi. Tesla Roadster, ünlü spor otomobil modeli Lotus Elise’e yüksek performanslı bir elektrik motorunun monte edilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Tesla-Roadster’de Lotus Elise modelinin kasa tasarımı kullanıldı

Tesla Roadster yukarıda bahsettiğimiz elektrikli bir arabada performans olmaz tabusuna ilk darbeyi vuran model olarak karşımıza çıkar ve 0-100 km/sa hıza 3,7 saniyede ulaşır. Bu süre otomobil dünyasının önde gelen markalarından Porche’un bir kaç modeli hariç tüm otomobillerini bile geride bırakmıştır. Tek şarjda 400 kilometre yol giden Tesla Roadster sık şarj etmeye ihtiyacı olur düşüncesini de berteraf etmeyi başarmıştır.

Tesla Medel S

Tesla’nın 2012’de de premium segment aracı olan Model S sedanı piyasaya çıkardı. Model S’de de performans yine üst düzeyde ve 0-100 km/sa arasına 4.2 saniyede ulaşabiliyor. Model S, birçok yorumcuya göre bugüne kadar yapılmış en iyi otomobil olarak gösteriliyor. Tesla Model S’in bir diğer özelliği ise güvenlik konusunda çıtayı aşılmaz bir noktaya taşıması. Güvenlik konusunda Amerika’nın en ciddi testlerinden üstün başarılarla çıkmış durumda.

Model S iç dizaynı

Model S’i eşsiz kılan bilindiği gibi elektrikli motorların tamamen sessiz çalışması ve bununla birlikte muhteşem performans sağlayabilmesi. Model S’in pil performansı ilk modele göre nispeten daha iyi ve tek şarjla 425 kilometre yol yapabiliyor.

Bu araçları mükemmel kılan bir diğer husus ise günümüzde kullandığımız diğer araçlar gibi servise çok fazla ihtiyaç duymaması. Mesela bir Model S sahibinin aracın 4 tekerleği ve 2 cam sileceği haricinde yıpranma sonucu değiştirmesi gereken parça yok. Model S’de mekanik işleyen parça sayısı oldukça az. Benzin motorlu ve klasik vites sistemli araçlarda bulunan piston, krank mili, egzantrik mili parçaların bulunmaması neredeyse servise hiç ihtiyacı olmadığını anlamına geliyor.

Tesla Model X’in arka kapıları yukarı doğru açılıyor

2015 yılında piyasaya çıkan Model X, lüks bir SUV modeli. Tesla Model X tam bir aile aracı olarak tasarlanmış. Yüksek tavanı ve 7 kişilik kapasitesiyle büyük aileler için iyi bir tercih. Model X in tasarımında dikkat çeken bir özelliği ise arka kapıların yukarı doğru açılması. Yukarı açılan kapılar Model X’e adeta uçuşa hazır bir kartal görünümü katıyor. Aracın performansı gözönünde bulundurulduğunda kanatlı ve uçan bir araç benzetmesi aslında çok da abartılı durmuyor. Diğer modeller gibi elektrikli motora sahip Model X’e Tesla firması 7 yıl 1 milyon kilometre garanti veriliyor. Ayrıca otopilot özelliğine de sahip olan olan model X güvenlik konusunda da tahmin edileceği üzere Suv segmentinde birinci sıraya yerleşmiş durumda.

Tesla Model X

Teslanın Türkiye’de kullanım durumuna bakacak olursak imkanlar biraz sınırlı. Bugün Türkiye’de 100’ü aşkın Tesla kullanıcısı var. Türkiye’de henüz bir Teslaa yetkili bayisi bulunmuyor. Tesla’yı Avrupa ülkelerinden ithal etmek gerekiyor. Tesla modellerinin ithal edilmesi sırasında bir avantajı da ÖTV’si motor gücüne göre değişmekle birlikte normal araçlara göre daha düşük.

Tesla’nın Türkiye’de henüz bir yetkili satıcısı bulunmuyor

Tesla lullanımında asıl mesele ise Şarj işlemi. Elektrikli araçları şarj etmek için dünya genelinde yayılmaya devam eden Supercharger istasyonları var 2017 yılına kadar alınan araçlar bu istasyonlarda çmürboyu ücretsiz şarj edilebiliyordu fakat 2017’den sonra yeni bir düzenleme ile kontör sistemine geçildi. Şarj ücretleri ülkeye modele göre değişiklik gösterse de carbon yakıtlardan çok daha uygun olduğu kesin. Ayrıca yıllık belli bir miktar da yine ücretsiz. Türkiye’deki kullanıcılar ise basit bir sistem uyarlamasıyla kendi garajlarıda ya da işyerlerinde araşlarını şarj edebiliyor. Fakat bu şarj işleminin handigapı şarj işleminin uzun sürmesi. Superchargerlarda ise normalde bataryanızın yarısı 20 dakikada doluyor. Şimdilik Türkiye’de bu araçlardan kullanmak istiyorsanız akşam eve gelince aracınızı sabaha kadar şarj etmeniz gerekecektir.

Tesla’nın Şarj istasyonları Supercharger

Yakın zamanda İstanbul’da da bir Supercharger istasyonu kurulması bekleniyor. Diğer taraftan bu kadar yatırım yapılan elektrikli araçlar için daha hızlı ve pratik şarj etme teknolojilerinin yakın gelecekte ortaya çıkacağını öngörmek çok da zor değil. Belki de portatif bataryaları yanımıza alıp evimizde ofisimizde şarj etme imkanları da olacak ilerde. Umarız Çevre dostu bu araçlar ülkemizde de yaygınlaşır ve karbon yakıt tüketen araçların doğaya verdiği zarar bir nebze olsun azalır.

Tesla amblemi

Tesla’yı bugün 40’dan fazla ülkede görmek mümkün. Tesla Motors, 125’i aşkın satış ve servis noktasıyla yeniye ve iyiye talip müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git