Tiptronik Vites Mi Otomatik Vites Mi

Tiptronik Vitesli Araç

Tiptronik Vitesli Araç

Otomatik vites hepimizin de bildiği gibi sürücünün vites değiştirmesine gerek kalmadan, hıza göre vitesi otomatik bir şekilde değiştiriyor. Birde son dönemde triptronik vites denilen bir vites türü çıktı ve son derecede popüler hale geldi. Peki bu triptronic vites ne oluyor? Triptronic vites aslında manuel vites ile otomatik vites arasında kalmış bir vites seçeneği. Triptronic vitesli bir araca sahipseniz aracınız hem manuel hem de otomatik vites seçeneğine sahip oluyor. Aracı istediğiniz zaman manuel konuma ,istediğinizde ise otomatik vitese alabiliyorsunuz. Manuel seçeneğinin otomatik vitese göre tek fark ise debriyaj olmadığı için sadece vites topuzunun arkasına bir kere vurup vitesi değiştirebiliyor olmanız.

Tiptronik Vitesle Otomatik Vites Farkı

Tiptronik Vitesle Otomatik Vites Farkı

Son zamanlarda oldukça popüler olan bu triptronic vitesli araçlar otomatik vitesli araçları geride bırakmayı başardı. Bunun nedeni ise triptronic viteslerin otomatik viteslere göre daha kullanışlı olması. Mesela otomatik vitesli arabada devir 2500 ila 3000 arasında vites değişimi gerçekleşir yakıttan tasarruf edilmesi için. Halbuki çoğu araba 3000 devirden sonra maksimum torka ulaşır. Bu durumda ister istemez çok hızlı bir kalkışa ya da  çok seri hareketler yapmanızı imkansız hale getiriyor.

Tiptronik Şanzıman

Tiptronik Şanzıman

Triptronic vitesli araçlarda ise normal seyirde otomatik konumdaysa aracınız ve hemen seri bir hızlanma istiyorsanız vites topuzunu manuel kısma alıp istediğiniz devirde aracınızın vitesini değiştirebiliyorsunuz. Bu sayede araç maksimum tork’a ulaşmış oluyor ve daha seri bir kalkış veya hızlanma söz konusu oluyor. Böylece araç üzerinde daha fazla hakimiyetiniz oluyor denilebilir. Kısacası otomatik vitesli sıfır bir araç almak istiyorsanız triptronic tercih etmenizi öneriyoruz.

Otomatik Vitesli Araç

Otomatik Vitesli Araç

Bir önceki yazımız olan Volvo V40 Cross Country İnceleme başlıklı makalemizde Volvo, Volvo V40 Cross Country ve Yeni Nesil Volvo V40 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git