Trafik Kazaları Sonrası İlk Yapılacaklar

Trafik Kazaları Sonrası İlk Yapılacaklar

Trafik Kazaları Sonrası İlk Yapılacaklar

Araba kullanımının arttığı ülkemizde, dikkatsizlik, uykusuzluk ya da anlık hatalar nedeni ile trafik kazalarında da malesef artmalar görülüyor. Can ve mal kaybına sebebiyet veren kazalara aracınızı çok iyi kullanırken bile rastlayabilirsiniz. Bu sebeple bir trafik kazası ile karşılaştığınızda ya da kazayı siz geçirdiyseniz ne yapmanız gerektiğini, yaralılar için ilk yardım yapmayı bilmelisiniz. Bu şekilde can ve mal kaybını  minimum düzeylere indirebileceksiniz.

Öncelikle bir kaza anında, kazadan sonra sakin olmalı, soğuk kanlı davranabilmelisiniz. Siz de panik olursanız durumu ciddi olanlara, yaralılara daha çok zarar vermiş olursunuz. Kaza meydanında hemen 112 Acili aramalı, gerekirse polise, itfaiye ve araç çekicilerine de ulaşmalısınız. Kaza anında yaralanmış kişilerin daha fazla zarar görmemeleri, boyunların incinmemeleri için yerlerinden çok fazla oynatmamanız gerekir. Hatta bu durumda olan kişileri kıpırdatmamanız bile önemlidir. Yaralı olan kişilerin daha rahat nefes alabilmelerini, eğer kazayı yapan kişi motor sürücüsü ise kaskı çıkarmadan kask camını kırarak daha iyi nefes almasını sağlamalısınız. İyi bir ilk yardım deneyimine ve bilgisine sahip değilseniz yaralılara müdahale etmemelisiniz. Çünkü daha ciddi zararlar verebilirsiniz.Çalışan kaza yapmış araçları durdurmalı ve etrafta başka kazalara yer vermemek için gerekli önlemleri almalısınız. Yangın ya da patlamaların olabilmesi ihtimaline karşın benzin sızıntısı gibi durumları tespit etmeli ve kaza alanında sigara içmemelisiniz. Yaralılara gerekli soğuk kanlılığı ve cesareti vermelisiniz. Yaptığınız ilk yardım işlemleri başta olmak üzere her yaptığınızı sağlık ve güvenlik ekiplerine anlatmanız da önemlidir.

Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalı

Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalı

Kaza Sonrası Yapılacaklar

Kaza Sonrası Yapılacaklar

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git