Trafik Sigortası Primlerinde İndirime Gidiliyor

Bu yıl başından beri araç sahiplerinin en çok şikayet ettiği konulardan birisi olan Trafik Sigortası’nın sigorta şirketleri tarafından fahiş fiyatlarla sunuluyor olması durumu artık değişmek üzere. Fiyatların çok ciddi meblağlara ulaştığı şu günlerde Hazine Müsteşarlığı konuya el atarak fiyatların aşağıda çekileceğini belirtti.

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

2016 yılı itibariyle araç sahibi herkesin şikayet ettiği bir konu haline gelen Trafik Sigortası’nda sigorta şirketleri 1.000 TL’ye varan sigorta fiyatları çok sayıda kişinin başını ağrıtıyordu. Sigorta şirketlerince belirlenen fiyatlar, tüm şirketler tarafından yukarı çekilinde hemen herkes istemeyerek de olsa bu fiyatları ödeyerek Trafik Sigortası yaptırmıştı. Bu durumun önüne geçmek isteyen Hazine Müsteşarlığı fiyatların 200 TL’ye kadar düşürülebileceğini açıkladı.

Hazine Müsteşarlığından Açıklama

Hazine Müsteşarlığından Açıklama

Hazine Müsteşarlığı tarafından takibe alınan konunun, sigorta şirketleri tarafından yasal bir yaptırım olmaksızın halledilmemesi durumunda bakanlığa kadar götürüleceği belirtildi. Eğer ki sigorta şirketleri kendi rızaları ile fiyatları makul düzeye çekmezse bir dizi yaptırımın uygulanması gündemde.

Trafik Sigortası İndirimi

Trafik Sigortası İndirimi

Hazine Müsteşarlığı’nın Sigortacılık Kanunu’nun 12. maddesini kullanarak fiyatlara müdahale edebileceği konuşulurken sigorta şirketlerine de bazı yaptırımlar uygulanacak. İlk olarak fiyatları anlaşmalı olarak yukarı çeken kartel niteliği kazanmış olan sigorta şirketleri hedef alınacak olup, fiyatları aşağıya çekmeye şirketlere ilk olarak resmi uyarıda bulunulacak ve devamında da yazılı savunmaları istenecek. Kartel olarak hareket eden şirketler için ise Rekabet Kurumu devreye sokulacak.

Trafik Sigortası Nedir

Trafik Sigortası Nedir

Bir önceki yazımız olan Araç Muayene Gecikme Ücretleri İçin Son Gün 30 Haziran başlıklı makalemizde Araç Cezaları, Araç Muayene Cezaları ve Araç Muayene Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git