Triger Kayışının Değiştirilmesi

Triger Kayışının Çalışması

Triger Kayışının Çalışması

Koptuğu anda motora en çok zararı olan motor parçalarından biri de triger kayışıdır. Aynı zamanda motorun oldukça önemli parçası olan bu kayışın görevi motorun daha düzenli bir şekilde çalışmasına ve motor içinde çalışan parçaların birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışmalarına da yardımcı olur. Bu nedenle araç çalışır bir durumdayken kayış koparsa motor istop edecek ve onarılana, motorun tekrar bakımının yapımına kadar da çalışmayacaktır.

Eğer triger kayışınızın aracın hareket halindeyken kopmasını ve motora zarar vermesini istemiyorsanız bakımlarını zamanında yaptırmalı ve herhangi bir hasar halinde değiştirmelisiniz. Otomobil markasına ve modeline göre triger kayışının değişim süresi farklılık gösterecektir. Örneği bazı araçlarda triger kayışının seksen bin kilometrede değişmesi gerekir. Ancak bazı araçlarda bu kilometre yüz bine kadar çıkabilmektedir. Ancak hiç bir zaman ihmal edilmemeli ve zamanı gelince muhakkak değiştirilmelidir. Çünkü triger kayışı kauçuktan meydana gelmiştir ve üzerinde dişliler bulundurur. Zamanla bu dişliler aşınır ve kopmaya hazır hale gelir. Eğer kopmasa bile dişlilerin aşınması yüzünden motordan kolayca sıvrılabilir. Bunun zaman zaman kontrol edilmesi ve kilometre süresi gelmese bile değiştirilmesi gerekebilir.

Triger Kayışı

Triger Kayışı

Sağlam Triger Kayışı

Sağlam Triger Kayışı

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git