Triger Kayışının Kopması

Kopmak Üzere Olan Triger Kayışı

Kopmak Üzere Olan Triger Kayışı

Triger kayışının kopması motor için zararlı olan durumlardan bir tanesidir. Çünkü triger kayışı motorun önemli parçalarındandır. Eğer bu kayış kaparsa bunun anlaşılması motor çalışır halde olursa zaten zor olmayacaktır. Çünkü koptuğu anda motor istop edecek ve çalışmayacaktır. Bu nedenle triger kayışı kopmadan önce bazı önlemlerin alınması, örneğin zamanında değiştirilmesi ve bakımının yapılması size daha güvenli bir yol sürüşü kazandıracaktır.

Triger kayışı koptuğu zaman araç istop eder demiştik. Bunun haricinde motorda meydana gelen sorunlar şunlardır: motordaki pistonlar triger kayışı kopunca açık olan subaplara  çarpmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda da subaplar kullanılamaz hale gelip hasar görür. Ayrıca kolda çıkacak ve motora yine zarar verecektir. Motor kırılır diyemeyiz ancak çalışamaz hale gelecek ve çalışıyorsa istop edecektir. Triger kayışının zaten araç dururken kopması pek de söz konusu değildir. Ancak motorun zarar görmemesi olanaksızdır. Bu yüzden zamanında yapılacak triger kayışı değişimleri önemlidir. Çünkü araç kullanıcısı o an ne yaparsa yapsın kayış koptuktan sonra da krank mili bir tur ya da yarım tur dönecek bu da aracın zarar görmesi için yeterli olacaktır. Günümüzde henüz aracın bundan korunuyor olması söz konusu değildir. Motora en çok zararı olan durumlardan bir tanesi triger kayışının kopmasıdır, bu sebeple bakımının aksatılmaması önemlidir.

Triger Kayışının Kopması

Triger Kayışının Kopması

Triger Kayışı

Triger Kayışı

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Triger Kayışının Kopması Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Mustafa dedi ki:

    Triger kayışı sürücü hatası ile koparmı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git