TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında Verilen Hizmetler

Araç muayene istasyonlarında verilen hizmetleri sizler için 5 alt başlık altında topladık. Ayrıca bu başlıkların ne anlama geldiğini sizlerle kısaca paylaşacağız.

Periyodik Araç Muayenesi : Aracın emniyet  kemerleri ve güvenlik sistemleri kontrol edilir, fren sistemlerinin değerleri yani fren mesafesinin uygun olup olmadığı, direksiyon değerlerinin kullanıma uygun olup-olmadığı, elektronik teçhizatların (farlar, yansıtıcılar vs.) sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığı, şasinin ve bağlantılarının kontrolü, araba lastiklerinin durumu ve aracın ruhsattaki  tanımıyla uyuşup-uyumadığı kontrol edilir.

Yola Elverişlilik Muayenesi : Uzun yol yapan araçlar diğer bir tanımla AB ülkelerine taşımacılık yapan kamyon, römork, çekici gibi araçlar için yapılan muayene çeşididir. Taşıt muayeneden sorunsuz bir şekilde çıkarsa  “Yola Elverişlilik” belgesi alırlar. Ve bu belgenin kullanım süresi 1 yıldır. Bir yıl geçtikten sonra tekrar muayeneden geçilmesi gerekir.

Tadilat Sonrası Muayene, Zorunlu Muayene : Tadilat muayenesi, aracın “0” km iken sahip olduğu tanımın değiştirilerek, yeni bir tanımın oluşturulması anlamına gelir. Örnek olarak; aracınıza taktırmış olduğunuz LPG muayene edildikten sonra uygun görülürse bu ruhsatınıza işlenir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü : Araçlardaki  Egzoz Gazı Emisyonları’nın ölçülerek kara taşıtlarına uygunluk verilmesi işlemidir.

Tespit : Tespit muayeneleri ücretsiz olarak Tüvtürk Muayene İstasyonlarında yaptırılabilir. Eğer aracınıza bir logo işlettiyseniz veya işlettiğiniz logoyu söktürmek istiyorsanız, renk tespiti yaptırmak istiyorsanız, şasi ve motor numarasını tespit ettirmek istiyorsanız, okul araçlarında bulunan kuşakların söktürme veya taktırma işleminin yapılması, araçlara takograf veya taksimetre takılması, hususi aracınızın ticari araca çevirilmesi gibi işlemler Tüvtürkte “Tespit” işlemiyle yaptırılır.

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git