Uzun Yola Nasıl Hazırlanmalıyım ?

Arabanız uzun yola hazır mı ?

Uzun yola çıkmadan önce arabanız için tüm kontrollerinin yapıldığından emin olun. Ve bir dakka da olsa bunu düşünmek için kendinize zaman ayırın.

Uzun yola çıkmadan önce araç bakımınızı yaptırın.

 • Aracınızı mutlaka servise getirin ve rutin kontrollerini yaptırın,
 • Motor yağını ve suyunu kontrol ettirin, eğer araç yağının km’si yakınsa veya geçmişse mutlaka değiştirin,
 • Aracın hava filtresini kontrol ettirin,
 • Diğer önemli bir konrol ise araçların lastiklerinin uzun yol için elverişli olup-olmadığıdır. Eğer lastikleriniz 000-60.000 Km arasında yol yapmışsa bu değişmesi gerektiği anlamına gelir. Veya hasarlıysa yine yenileri ile değiştirmeniz gerekir. Herşey uygun, lastiklerde herhangi bir sorun yok diyorsanız ön ve arka lastiklerin havasını kontrol edin.
 • Radyatör suyu, farlar (uzun far-kısa far), cam suyu kontrol edilmeldir.
 • Ve son olarak aracın fren mesafesini kontrol ettirin.

uzun-yol-arac-bakimi

Uzun yolda araç kullanımı nasıl olmalıdır?

 • Uykunuzu almış ve kendinizi canlı hissettiğiniz zaman yola hazırsınız demektir.
 • Asla alkol almayın.
 • Hemen yemekten sonra tok karınla yola çıkmak uykunuzu getirebileceği için bu konuda temkinli olun.
 • Elinizde bir karayolları haritası bulundurun. Gerçi artık akıllı telefonlar bu işi rahatlıkla çözebiliyor fakat eski yöntemler yine de iyidir.
 • Araca bindiğinizde ilk işiniz, önce kendi emniyet kemerinizi, sonra sizinle birlikte yolcuk yapacak kişilerin veya aile ferlerinin emniyet kemerini taktığından emin olmak olsun.
 • Aşırı hız yapmayın. Sabırsızlık ve hız istenmeyen sonuçlara neden oluyor. Özellikle bayram ve diğer uzun yolculukların yapıldığı günlerde bazı kötü haberlere şahit oluyoruz. Lütfen siz de bu hataya düşmeyin.
 • Öndeki araçlarla mesafenizi her zaman koruyun.
 • Tek elle direksiyonu kullanmak veya araç kullanırken cep telefonu kullanmak riskinizi her zaman artırır.
 • İki-üç saatte bir mola verin. Uykunuz varsa mutlaka uyuyun ve sonra tekrar yola çıkın.

Adım Adım Uzun Yol Hazırlığı

Uzun yol heyecanı sizi sardığında heyecandan bazı önemli şeyleri unutabilirsiniz. Bu yüzden yazımızı mutlaka okuyun. Belki de size unuttuğunuz birşeyi hatırlatacaktır.

1.Çantanızı Kontrol Edin. Yola çıkmadan önce mutlaka yanınıza alacaklarınızı bir kağıda yazın. Sonra tek tek çantanıza koyun. Yazdığınız liste tam ve eksiksiz ise çantanız eksiksiz demektir.

Uzun Yol Çantası Hazırlamak

Uzun Yol Çantası Hazırlamak

2. Yolda canınız sıkılmasın. Şoför olmayıp yanda yolculuk yapacak iseniz kitabınızı, müzik çalarınızı, atıştırmalıklarınızı ayrı bir çantada yanınıza alın.

uzun-yolculuk-canta

3.Dvd çalar, size nefes aldırır. Özellikle çocuklarla yolculuk yaparken koltukların arka kısmına yerleştireceğiniz DVD çalarlar ile onların sıkılmasına engel olabilirsiniz.uzun-yol-hazirligi

4.Şarj aletinizi unutmayın. En çok unutulanlar listesi yapılsa, şarj aleti ilk sıradaki yerini kimselere bırakmazdı. Şarj aletlerinizi unutmayın.

uzun-yolculuk-esyalari

5. Rahat bişeyler giyinin. Uzun yola çıkıyorsunuz, çokta süslü olmanıza gerek yok değil mi? Uzun bir yolculukta rahat birşeyler giyinmek hatta pijama bile giyinmek mantıklı olabilir.

uzun-yolculuk-kiyafet-secimi

6- Kadınlar! Büyük çanta kullanın. Sonra çantanın içine bişeyler tıkıştırmak kolay olmuyor.

uzun-yolculuk-cantasi

7- Yerinizi cam kenarından ayırın. Biraz dışarıyı izlemek, sıkıldığınızda camı açarak biraz hava almak isteyebilirsiniz.

uzun-yolculuk-koltuk-secimi

8-Yol planını önceden yapın. Yola tek gitmeyecekseniz, yola çıkacağınız kişiyle mutlaka yolculuk planı yapın. Kalacağınız veya dinleneceğiniz yerleri daha önce belirleyin ve plana sadık kalın. Yolda plansız olmanız hem zaman kaybına hem de olumsuz tecrübelere neden olabilir.

uzun-yol-hazirligi-9-Belgelerinizi son kez kontrol edin. Ehliyetiniz, kredi ve hesap kartlarınız, kimliğiniz, araba belgeleri, nakit paranız gibi şeyleri mutlaka yola çıkmadan önce tekrar kontrol edin.

uzun-yol-belgeler

10-Destinasyon iyi belirlenmeli. Takip edeceğiniz rotayı tekrar gözdengeçirin.

uzun-yol-harita

 

Bir önceki yazımız olan 2017 Skoda Yeti Güncel Fiyat Listesi başlıklı makalemizde 2017 Skoda yeti, Güncel Araç Kampanyaları ve Güncel Skoda Kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git