Yağ Yakan Motor Nasıl Anlaşılır?

Temiz Egzoz Dumanı

Temiz Egzoz Dumanı

Aracın yağ yakması sürüş güvenliğinizi oldukça kötü etkileyecek durumlardan bir tanesidir. Hem sürüş keyfinizi düşürecek hem de güvenliğinizi tehlikeye sokabilecek bu durumu oluştuğu ilk andan itibaren saptayabilmek oldukça önemlidir. Motorun yağ yakmasının nedeni genellikle contaların zarar görüp gevşemesi ve yağın motora karışması iledir. Bu durum araç konforunuzu oldukça olumsuz etkileyecektir.

Yağ yakan motorun anlaşılmasında bir numaralı etken egzozdan çıkan gazların rengidir. Eğer belirgin bir şekilde mavi, lacivert ya da siyah renkte duman çıkışı varsa motorunuzun yağ yaktığından söz edilebilir. Günümüzde daha çok rastlanan mavi duman çıkışı motorunuzda yağ yakımı olduğunun habercisi olacaktır. Bununla birlikte motorda yağ seviyelerinizde düşme oluyorsa bu da motorun yağ yaktığı anlamına gelecektir. Yağ seviyesinin azalıp azalmadığını kontrol etmek için motor çalışmaz haldeyken yağ kontrol çubuğu yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Eğer yağ çizgileriniz üzerinde değişiklik olduysa, yağda eksilme görülüyorsa bu durumda da motorun yağ yaktığından bahsedebiliriz. Tabi bu durumda kesinlikle motorun yağ yaktığının söylenmesi doğru değildir. Yağ sızması da söz konusu olabilir. Aracınızda yağ yakımına rastladıysanız bu durumun araç gücünüzü olumsuz etkileyebileceğini bilmelisiniz. Bu sebeple eğer yağ yakımından şüphelendiyseniz aracınızı servise götürmenizde yarar olacaktır.

Yağ Yakan Motor Nasıl Anlaşılır

Yağ Yakan Motor Nasıl Anlaşılır

Yağ Yakan Motor

Yağ Yakan Motor

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git