Yağmurda Araç Kullanmanın Püf Noktaları

Şu sıralar yağmurların az yağması sebebiyle su sıkıntısı çekiyor olsakta son baharın yaklaştığını ve sık sık yağmurda araç kullanmak durumunda kalacağımızı unutmayalım ve yağmurda araç kullanırken karşılaşacağımız koşullarda nasıl davranmamız gerektiğini madde madde hatırlayalım.

Yağmurlu Havalarda Araç Kullanma

Yağmurlu Havalarda Araç Kullanma

Yağmurlu havalarda güvenli araç kullanmanın birinci etkeni lastiktir. Yaz kış lastikleriniz aracınızın en önemli parçalarındandır, diş derinliği 1.6 mm den az olan lastikleri kullanmayın. Özellikle ıslak zeminde lastiğin suyu boşaltması ve yere tutunması güçleşeceğinden diş derinliği bu seviyenin altına düşmüş lastiklerin değiştirilmesi emniyet açısından çok önemlidir. Üretildiğitarih üzerinden 5 yıl geçen dış ve iç lastiklerin dikkatle kontrol edilip kullanılması gerekir. Eğer üzerinde çatlaklar oluşmuşsa söz konusu lastik kullanılmamalıdır.

Yağmurlu Havada Lastikler

Yağmurlu Havada Lastikler

Eğer aracınıza ilk bindiğinizde ön camınız buğulanmışsa klimanızı soğuk konumda çalıştırıp fan ayarını ön cama verin. Bu işlem sırasında klimanızın dışarıdaki havayı ön cama üflediğinden emin olun. Yolculuk sırasında ön camınızın buğulanmaması için kalorifer veya klimanızı ön cama hafifçe üfleyecek şekilde ayarlayın. Böylece camınız buğulanmayacak ve net bir görüşe sahip olacaksınız.

Araç Kullanırken Buğulu Cam

Araç Kullanırken Buğulu Cam

Arka görüşünüzün kısıtlanmaması için rezizstansınızı sık sık kullanın. Aynalarınızın buğu yapmaması için eğer aracınızda ısıtmalı ayna techizatı varsa kullanın, kış aylarında buğu önleyici kullanın veya son çare olarak temiz bir bez veya kağıt mendil ile buğuyu silin.

Buğulu Oto Ayna

Buğulu Oto Ayna

Yağmurlu havalarda sizin dışınızdaki araçların camlarındaki buğu veya havanın kararması sebebiyle farkedilmeniz zorlaşacağından kısa hüzmeli farlarınızı açık tutun.

Kısa Hüzmeli Farlar

Kısa Hüzmeli Farlar

Sollamaya çıkacaksanız sileceklerinizi en yüksek hızda çalıştırın ve mutlaka ışıklı sinyalizasyon kullanmayı unutmayın.

Yağmurlu Havada Araç Silecekleri

Yağmurlu Havada Araç Silecekleri

Yol kenarlarındaki su birikintilerine girmekten kaçının. Su birikintilerine girdiğinizde aracınızın direksiyon hakimiyeti azalacak veya tamamen kaybolacaktır.

Yoldaki Su Birikintisi

Yoldaki Su Birikintisi

Gaza veya frene gereğinden fazla basmak veya ani direksiyon hareketleri yapmaktan kaçının. Sürücüler için en tehlikeli anlardan birisi yağmurun ilk yağmaya başladığı zamanlardır. Yoldaki toz birikintileri yağmur suyuyla birleştiğinde çok kaygan hale gelir. Bu zamanlarda ani direksiyon hareketlerinden kaçının ve hızınızı azaltarak seyir edin.

Ani Direksiyon Hareketleri

Ani Direksiyon Hareketleri

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git