Yakıt Kullanımı İle İlgili Yanlışlarımız

Otomobilimizde mümkün olduğu kadar az yakıt kullanmaya özen gösteririz. Bunu yaparken de çoğunlukla çevreden, arkadaş ve dostlarımızdan duyduğumuz önlemleri uygularız.

Yakıt Kullanımı

Yakıt Kullanımı

 

Küçük otomobiller daha mı az yakar? Dizel olan motorlar, kademeli dolgulu doğrudan yakın enjeksiyonu, turbo şarj özellikler, gelişmiş vitesler ve aerodinamik tasarım gibi gelişmiş teknolojiler standart boyutlardaki araçlarda da yakıt verimliliği sağlamaktadır. 2014 yılının en az yakan 10 otomobilleri listesinin yarısı elektirikli modeller haricinde büyük ve orta büyüklükteki arabalardan oluşmaktadır. Yani küçük otomobiller daha az yakar gibi durum söz konusu değildir.

Bir başka doğru bilinen yanlışı ise manuel şanzıman otomatikten daha az yakar mı? İleri teknoloji vites sistemleri en fazla manuel vitesler kadar yakıt tüketir. Otomatik viteslerin ise bazıları daha ekonomiktir.

Otomobil boştayken daha az yakar mı? Otomobilinizi isterseniz boşa alın isterseniz hareket halinde olsun, modern yakıt sistemi yakıtı daha verimli harcar. Yakıt tasarrufu yapmanıza katkıda bulunur. Ama siz yinede otomobilinizi trafikte, gişelerde ya da bir sıra da beklemiyorsanız kısacası hareket halinde değilseniz motorunuzu kapatın. Motorunuzu çok sık kapatıp açmanın da marjınıza zarar verebileceğini unutmayınız.

Otomobilin yaşı arttıkça daha fazla mı yakıt tüketir? Otomobilinizin yaşı arttıkça normalden daha fazla yakıt tüketeceği düşüncesi düzenli bakımlar yapılan otomobiller için geçerli değildir. Eğer otomobilinizin bakımlarını zamanında yaptırmazsanız genç bile olsa yakıtı fazla tüketebilir.

Hava filtresinin sık değiştirilmesi yakıt tüketimine katkısı olur mu? Bu söylem belli bir yaşın üzerindeki otomobilleriniz için doğru olabilir. Ancak gelişen teknolojiler sonucunda bütünleşik bilgisayarlardan oluşan modern yakıt sistemli motorlar, otomatik olarak hava ve yakıt oranını uygun seviyelerde tutarlar. Kirlenmiş olan hava filtrenizi değiştirmeniz yakıt tasarrufunuzu arttırmayacaktır. Sadece motorunuzun çalışma performansını arttıracaktır.

 

Yakıt Kullanımı İle İlgili Yanlışlarımız

Yakıt Kullanımı İle İlgili Yanlışlarımız

Bir önceki yazımız olan Sararmış Araba Farları Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Araba Farı Parlatma Yöntemi, Araba Farı Temizleme İşlemi ve Araba Farı Temizleme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git