Yakıt Tasarrufu için Tavsiyeler

yakıt tasarrufu

Akaryakıt fiyatlarının son dönemde ciddi artış göstermesiyle sürücüler için araba kullanmanın maliyeti de günden güne artmakta. Günümüzde artık araçlar hayatımızın vazgeçilmez birer parçası durumunda. Bununla birlikte malesef araçları kullanmak için ödediğimiz akaryakıt tutarları da artık cansıkıcı olamaya başladı. Sizlere tabiki de yakıt tüketiminizi yarıya düşürecek püf noktalarını biz dahil kimse veremez. Fakat çok fazla gayret gerektirmeyen bazı pratik bilgileri uygulamanız size %15-20 civarında yakıt tasarrufu yapma imkanı sağlayabilir. Bunu da az görmeyin. Bu aslında şu anlama gelir: bugün (2 Eylül 2018) itibariyle 6.90 tl olan kurşunsuz benzini ortalama %15 tasarruf yapabilirseniz 5.85 gibi bir rakama almış sayabilirsiniz kendinizi. Litrede 1 tl indirimi kim istemez ki diyerek püf noktalara geçiyoruz.

1. 90-100 km/sa hızı fazla aşmayın

Aslında yakıt tasarrufu konusunda en etkili husus aracı 2000 devirde kullanmaktır yani gaz ibresi 2’de olmalıdır. Bu da farklı motor gücü ve özellikteki araçlarda farklı hızlara tekabül etse de ortalama 90km/sa hız genelde uzun yol için optimum hızdır. Her hız artışında yakıt tüketiminiz de artmaya başlar. Ayrıca belirtmeliyiz ki ölümlü kaza ihtimali de 90 km/sa hız seviyesinden sonra her 10 km/sa artışta neredeyse iki kat artarak yükselir. Kısaca söylemek gerekirse 120km/sa hızla giderken ölümlü kaza ihtimalinin 90 km/sa hızdakine göre 8 kat fazladır.

2. Pencereleri (ve varsa, sunroof’u) kapatın

Aracınızın 60-70 km/saat hızdan daha yüksek hızlarda pencerelerinin açık olması yolculuğunuzun maliyetini artırır. Örneğin 100 km/sa hızla giden bir araçta pencereler açıksa %4 civarında ekstra yakıt sarfiyatına sebep olur. Pencere ve sunroof dışında da aracın aerodinamiğini bozacak şeyler yakıt tüketimini artırır. Tavan bagajı, bagajın dengesiz yerleştirilmesi vb.

gereksiz eşyaları aracınızdan çıkartın

3. Gereksiz eşyaları aracınızda taşımayın

Arabanız daha fazla ağırlık taşımak için daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Bu yüzden, gerekmedikçe ağır bir sırt çantası taşımayacağınız gibi, arabanızın bagajında da, ihtiyacınız olmadıkça bir şeyleri bulundurmayın.

4. Kademeli olarak hızlanın ve sabit hızda gitmeyi tercih edin

Eski sürücülerin kullandığı bir tabir vardır: şu aracı devirli kullan. Aracı devirli kullanmak basit bir tabirle motorun ihtiyaç duyduğu doğru anda vites yükseltmek veya düşürmektir. Vitesi erken yükseltmek ya da fazla düşürmek de yakıt tüketimini artırır. Ayrıca uygun hıza ulaştıktan sonra dasabit hızla seyretmek yakıt tüketimini azaltır.

5. Gaz pedalına çok fazla basmayın

Özellikle şehir içinde araç kullanırken genelde kısa mesafeli, kısa zamanlı hamleler yapmak gerekir. İşte böyle anlarda gereğinden fazla gaza basmaktan kaçınmak yakıt tüketim ortalamanızı aşağı çekecektir. On metre bir mesafe için gaz ibresinde 3-4 devirleri görmeye ihtiyacınız yok. Tabi yakıt tasarrufu yapma derdiniz varsa.

Araç klimasını düşük-orta seviyede kullanın

6. Klimayı düşük seviyede çalıştırın

Klimayı çalıştırmamak daha iyi bir yol olsa da çok sıcak günlerde bu pek de mümkün olmaz. Özellikle 1.6 ve üzeri araçlarda sabit hızla giderken düşük-orta seviyedde çalıştırılırsa klimanın yakıt sarfiyatı çok daha düşük olacaktır.

7. Zorunlu bir durum yoksa trafiğin yoğun olduğu saatlerde aracınızı kullanmayın.

Bu saatler aslında seyahat etmenin en pahalı zamanlarıdır. Her durup ve hareket ettiğinizde, aracınızın birinci vitese ve tekrar hareket etmek için çok miktarda yakıta ihtiyacı vardır. Yine de yolda bulursanız kendinizi, sürekli hızlanıp fren yapmak yerine yavaş bir hızda ilerleyerek biraz yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

8. Hibrid araçları düşünebilirsiniz

Trafikten kaçış yok diyorsanız artık geleceğin yaygın teknolojisi olacak olan Hibrid araçları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Şehirlerarası ya da yüksek performanlı araç kullanmak isteyenler için uygun olmasa da (çünkü bu iki konuda hibrid teknolojisi halen istenildiği seviyede değil) hibrid araçlar şehiriçi kullanım için yüksek yakıt tasarrufu sağlar.

lastik basıncını düzenli aralıklarla kontrol edin

9. Lastik basınçlarınızı düzenli olarak kontrol edin

Lastik basıncı ne kadar düşük olursa, aracın yolu aşması için gereken yakıt o kadar fazla olur. Lastikleri kontrol etmek için her ay bir beş dakika almanızı öneririz. Lastik basıncının ne kadar olması gerektiği genelde benzin kapağında yada kapı eşiğinde yazılıdır.

yakıt tasarrufu için öneriler

10. Son olorak, araç kullanımına ilişkin bir tasarruf yöntemi olmasa da genel bütçe tasarrufunuz için önemli bir konu da kısa mesafeler için yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih etmektir. Birkaç saatliğine park edilmiş bir aracı sürdüğünüzde motorun soğuk olduğunu ve ilk 8 km için çok daha fazla yakıt kullandığını biliyor muydunuz? İdeal olarak, tüm günlük işlerinizi tek bir yolculukta birleştirmeniz halinde her iş için ayrıca aracı çalıştırmaya ve fazladan yakıt tüketimine gerek kalmaz.

Bir önceki yazımız olan Aracımızı kendimiz Nasıl Cilalayabiliriz başlıklı makalemizde Araç Nasıl Cilalanır?, Aracımızı Kendimiz Nasıl Cilalayabiliriz ve Cila hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git